BLOG

MOBILIZACJA BLIZNY PO CESARSKIM CIĘCIU


 
Chciałabym poruszyć temat moblizacji blizny po cesarskim cięciu. Wciąż świadomość kobiet na temat cięcia cesarskiego i jego ewentualnych przykrych następstw jest znikoma. W danym poście chciałabym Wam zwrócić uwagę na bliznę po cesarskim cięciu, uświadomić jak ważna jest moblizacja blizny, jakie skutki mogą być przy zrostach w tym obszarze.
Blizna jest bardzo mocną strukturą, ktora gojąc sie może pociągać otaczające tkanki. Podczas regeneracji blizny musimy pamiętać, że nie jest najistotniejsze jak z zewnątrz goi się tkanka, a przede wszystkim chodzi o tkanki podskórne, które ulegają bliznowaceniu i następuję zmniejszenie przesuwalności tkanek względem siebie. Dzięki mobilizacji blizny możemy zmniejszyć dyskomfort związany z uczuciem bólu i ciągnięcia. Przez zrosty węwnętrzne możemy mieć ryzyko zmiany postawy ciała oraz zmiany wzroca chodu.

Dolegliwości jakie mogą wystąpić na skutek zbliznowacenia:
-zaburzenia czucia w obrębie blizny, obszaru krocza, ud
- ciągnięcie w obrębie blizny
- bole dolnego odcinka kręgosłupa, bioder
- bole obręczy barkowej i głowy
- problemy trawienne, uczucie rozpierania w brzuchu, bolesne wzdęcia, niedrożność jelit
-problemy z pęcherzem moczowym

Kiedy najlepiej zacząć rehabilitację blizny ?

Pośrednio pracę z blizną można zacząć już 7 dni po porodzie. W tym okresie skupiamy się na drenażu limfatycznym okolicy blizny , czyli brzucha i kończyń dolnych . Drenaż zmniejsza obrzęk pooperacyjny i usprawnia odpływ limfy i krążenie krwi. Bespośrednio terapię blizny najlepiej podjąć po mniej więcej czterech–pięciu tygodniach od zabiegu cesarskiego cięcia. Terapia może być raz, dwa razy w tygodniu.  Ważna jest też edukacja pacjentki. Aby przyśpieczyć rehabilitację warto pokazać parę chwytów terapeutycznych, które można wykonywać samemu w domu.
 
Mobilizacja blizny wpływa na poprawę przepływu płynów w obrębie blizny oraz tkanek wokół niej. Ponadto oddziaływuje na zmniejszenie napięcia wokół niej oraz odpowiednie uelastycznienie. Osteopatyczna praca na bliźnie po cc często nie będzie tylko pracą w obrębie samej blizny, ale także w obrębie pozostałych struktur brzusznych, kręgosłupa itp. Często skupiam się na narządach wewnątrznych aby poprawić ich mobliność.  Pamiętajmy też, że wiele powikłań powstałych przez brak mobilizacji blizny pacjentka może odczuwać nawet dwa lata po cesarce.

Podsumowując, pamietajmy tutaj nie chodzi o aspekt etetyczny . Często blizna z wierzchu wyglądająca na wygojoną w głębi stanowi ważny problem który możemy rozwiązać gabinecie.  

Jesteś po cesarskim cięciu? Chcesz skontrolować stan swojej blizny? . Umów się na zabieg.